OBSŁUGA STADA KRÓW
System FERMA przeznaczony jest do komputerowego wspomagania zarządzania stadem krów mlecznych. W ramach systemu realizuje się funkcje obsługi baz danych o stadzie krów mlecznych. Oprogramowanie umożliwia: * obsługę dowolnej liczby obór; * przechowywanie i obsługę bazy danych o krowach mlecznych, w Kartotekach Krów zawierają się wszystkie podstawowe dane ewidencyjne każdej krowy, a ponadto dane o: - laktacjach i wycieleniach wraz z listą urodzonych cieląt - badaniach powycieleniowych - chorobach - pomiarach wagi - inseminacjach
- rodzicach - powodzie i terminie brakowania - udojach kontrolnych (wraz z informacją o liczbie komórek somatycznych) - wydajnościach laktacyjnych, rocznych i życiowych * utrzymanie i obsługę bazy danych o cielętach zawierającej: - dane ewidencyjne - informacje o rodzicach - dane o chorobach - pomiary wagi i przyrosty * uzyskiwanie zestawień obrazujących aktualny stan stada krów według definiowanego przez użytkownika tzw. Kalendarza Krowy; * ewidencję i przetwarzanie danych o produkcji mleka w układzie dziennym, miesięcznym i rocznym w rozbiciu na poszczególne obory; * utrzymanie i obsługę bazy danych analitycznych (bieżących, miesięcznych i rocznych) wraz z możliwością emisji tabulogramów; * rejestrację i przetwarzanie danych o udojach kontrolnych wraz z importem danych z ogólnopolskiego systemu SYMLEK; * współpracę z bazą danych o BUHAJACH.
Liczba krów zarejestrowanych w podsystemie ograniczona jest jedynie pojemnością pamięci komputera oraz numerem fermowym krowy ( maksymalnie 99999).
W ramach Kartoteki buhajów przechowuje się dane o buhajach hodowlanych. Baza zawiera komplet informacji ewidencyjnych o buhajach hodowlanych, dane rodowodowe buhajów do trzech pokoleń wstecz (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie) oraz dane o ocenie wartości hodowlanej buhaja (w tym przewagi córek buhaja). Uzupełnieniem danych są informacje wydajnościowe (krów) i oceny ich wartości hodowlanej.
Procedury podsystemu umożliwiają przeglądanie informacji na ekranie, jak i emisję zestawień selekcji krów i buhajów według parametrów dynamicznie określonych przez użytkownika. Dane z kartotek krów i buhajów są wykorzystywane w pracy hodowlanej w ramach podsystemu HODOWLA. HODOWLA - podsystem ten realizuje łączone funkcje w ramach danych hodowlanych krów mlecznych i buhajów. Kartoteki te są rozszerzone o informacje czysto hodowlane. Funkcje podsystemu umożliwiają selekcję zwierząt według szerokiej gamy parametrów, których wartość określa użytkownik. W podsystemie zdefiniowano moduł programowy, którego funkcje umożliwiają analizę i wyliczanie współczynników inbredów krów i buhajów oraz współczynników spokrewnień dla wszystkich zwierząt. Procedury podsystemu umożliwiają również analizę i dobór par do kojarzeń według szeregu parametrów, których wartości określone są na bieżąco przez użytkownika. W systemie są realizowane funkcje technicznej obsługi systemu: * parametry eksploatacji systemu wraz z definicją drukarki;
* indeksowanie, archiwizowanie i odtwarzanie baz danych; * funkcje specjalne systemu: - import danych "startowych" z systemu SYMLEK; - import z poprzedniej wersji systemu; - eksport danych do programu żywieniowego; - eksport danych z SYMLEKU dotyczących próbnego udoju.
Istnieje możliwość pracy z systemie sieciowym lub wykonanie instalacji w zarządzie z możliwością importu danych z komputerów pracujących w poszczególnych oborach - tzw. INSTALACJA DLA CENTRALI. Jest ona szczególnie praktycznym narzędziem pracy dla przedsiębiorstw, które utrzymują obory w kilku niezależnych gospodarstwach. Na życzenie użytkownika można wykonać instalację systemu przystosowanego do automatycznego pobierania i oddzielnego przetwarzania danych rzeczywistych pochodzących z hali udojowej. System "FERMA" może być eksploatowany na dowolnym komputerze klasy IBM PC/AT/386/486 wyposażonym co najmniej w: # pamięć RAM o pojemności 1 MB; # jeden napęd dysków elastycznych (5,25" - 1,2 MB lub 3,5" - 1,44 MB); # dysk stały o pojemności minimum 40 MB; # drukarkę 15-to calową z możliwością wydruku do 272 znaków w wierszu (w trybie Condensed Elite).